Pomarančový expres do Vrútok

   V posledný májový deň vládol na slovenských tratiach neobvyklý ruch. Mnoho zaujímavých miest popri tratiach ovládli fotografi z celého Slovenska a aj zahraničia. Dôvodom bolo množstvo nostalgických jázd, ktoré organizoval Spolok výhrevne Vrútky v spolupráci s prievidzským, popradským, bratislavským a zvolenským klubom. Na akciu zavítal aj Albatros 498.022 z Českej Republiky a Nemka Ty2 911 z Poľska. Akcia bola venovaná Medzinárodnému dňu detí a oslavám 160. výročia príchodu prvého vlaku na územie Slovenska.

   Cti odviezť vlak do Vrútok sa dostalo lokomotíve T678.0012. Ráno sa presunula z depa na prvé nástupište zvolenskej stanice. Následne boli pripojené štyri osobné vozne a súprava sa začala pomaly zapĺňať cestujúcimi. Ľudí však prišlo pomerne málo, čoho dôvodom bola pravdepodobne slabá informovanosť verejnosti, ale možno aj priveľa jázd v jeden deň. Krátko po odchode vlaku sa vyskytol problém s posledným vozňom súpravy, ktorý nebolo možné odbrzdiť a musel byť odtiahnutý späť do stanice - jazda pokračovala s tromi vozňami. S približne polhodinovým meškaním sa pomaranč pohol ďalej. Po krátkom zastavení vlaku v Banskej Bystrici nasledovalo stúpanie na Čremošné a krajinou Veľkej Fatry sa rozliehalo neopakovateľné dunenie osemvalcového motora. Po prekonaní horského úseku a dvadsiatichdvoch tunelov sa pred nami rozprestrela Turčianska kotlina, čo bol neklamný znak, že sa blížime k cieľu cesty. Vrútky nás privítali jasným, letným počasím. V stanici cénula obehla súpravu a odtiaľ to bolo už len na skok do areálu výstaviska.


Malý návštevník rušňového depa sa teší z darčekov

   Návštevník tu mohol obdivovať vystavené nostalgické lokomotívy, ale okrem iného aj prototyp Tatranského orla 755.001, ktorý sa však do prevádzky nikdy nedostal. Deti zaujali ukážky práce polície, policajnej techniky, požiarnikov a záchranárov. Taktiež mali možnosť previezť sa na stanovišti vrútockej Kačeny 310.433. Organizátori pripravili pre účastníkov aj výborný guláš. Myslím, že na akcii si mohol na svoje prísť naozaj každý.

   Čas je však neúprosný a krátko popoludní nastal čas odchodu. Súprava vedená zvolenským pomarančom sa vydala na spiatočnú cestu. Približne o pol štvrtej popoludní nás už víta Zvolen a cénula sa odobrala po úspešne zvládnutom výkone do depa na odpočinok pred nasledujúcou veľkou okružnou cestou po Slovensku. Na záver by sme sa chceli poďakovať Železniciam Slovenskej republiky za poskytnutie propagačných materiálov, z ktorých mali najmenší cestujúci veľkú radosť.

 
   Fotogaléria:
Cénula čaká na svoj zajtrajší výkon Pohľad do strojovne rušňa T678 0012 Križovanie v Radvani
     
Stretnutie vo Vrútkach Obiehanie súpravy v stanici Vrútky Vystúpenie mažoretiek
     
Tatranský orol Kačena vozila deti po areáli výstaviska Ukážka práce hasičskej záchrannej služby
     
Deti dostali darčekové predmety vydané pri príležitosti osláv 160. výročia príchodu prvého vlaku Cesta domov
 


Článok a fotografie: KHT

TOPlist