1200 obdarovaných detí, alebo ako dopadli mikulášske jazdy vo Zvolene v roku 2007

   Vo štvrtok 6.12.2007 sa uskutočnil v poradí už tretí ročník mikulášskych jázd po zvolenských železničných spojkách. Toto podujatie, ktoré tradične KHT venuje ako dar najmladším obyvateľom Zvolena a okolia zožalo tento rok doposiaľ najväčší úspech vo svojej krátkej, ale o to bohatšej histórii.

   Po predchádzajúcich prípravách, zahŕňajúcich technické prehliadky či drobné opravy vozidiel a doplnenie prevádzkových hmôt, sa všetko začalo v noci z 5.12 na 6.12.2007 zapálením ohňa v staručkom rušni 422.0108. Ako sa blížilo ráno, parný rušeň ožíval, vyskúšal sa kompresor, píšťala, napájače, mašinka prešla prvé metre vlastnou silou k súprave historických vozňov za účelom odskúšania parného kúrenia.

   Okolo siedmej ráno sa začal potrebný posun v priestoroch depa a okolo 8:20 už stál na prvom nástupišti zvolenskej osobnej stanici pripravený prvý mikulášsky vlak, do ktorého sa rýchlo nahrnuli deti, ktoré sem prišli buď v sprievode rodičov, alebo organizovane zo škôlok a základných škôl. V jeho čele stál už spomínaný parný rušeň 422.0108, nasledovali tri historické vozne radu Ci, vozeň so širokými dvermi radu 011, prípojný vozeň CDLm a na konci motorový vozeň M 131.1053. Presne o 8:50 sa prvý vlak vydal na svoju cestu po zvolenských spojkách, najprv na nákladnú stanicu, odtiaľ na Zvolen mesto. Na staničkách ešte do vlaku pristupovali ďalší mladí cestujúci.

   Počas jazdy prechádzal vlakom Mikuláš s anjelikom, čertom a Snehulienkou a všetci spoločne obdarovávali deti sladkými darčekmi.

   Podobný priebeh mali aj ďalšie jazdy ďalších troch parných vlakov. Nakoniec sa v popoludňajších po ukončení akcie historická súprava presunula do rušňového depa Zvolen, kde sa jednotlivé vozidlá odstavili na svoje miesta, kde sa im dostane potrebnej údržby a počkajú tu na ďalšiu možnosť predstaviť sa širokej verejnosti. Mimochodom táto možnosť by mala prísť začiatkom februára 2008, kedy by sa kolieska historických mašiniek a vozňov mali vybrať na jednu z krásnych regionálnych tratí v okolí Zvolena. Bližšie informácie budú na stránke samozrejme včas zverejnené.

   Záverom možno skonštatovať, že akcia dopadla dobre a možno jej pripísať hneď niekoľko prvenstiev:

   1. prvýkrát sa po mnohých rokoch predstavil verejnosti historický vozeň Ci 3-9681, ktorého náročná oprava bola ukončená v septembri 2007 a bola vykonaná v spolupráci s MDC

   2. prvýkrát bol prekročený počet 1000 cestujúcich odvezených zvolenskými mikulášskymi vlakmi

   Netreba však písať o prvenstvách, každý detský úsmev, každý pekný zážitok čo tieto jazdy zanechali v srdciach všetkých čo sa ich zúčastnili je ich prínosom. Treba sa tu zároveň poďakovať za nezištnú sponzorskú pomoc partnerov KHT, bez ktorých by táto jazda nevznikla. Sú to : Trium v.o.s., Železnice Slovenskej republiky, Nestlé Slovensko, Metro, Kaufland, Hypernova, vlaky.net, www.railpage.net, mesto Zvolen.

 
   Fotogaléria:
Odchod ráno z depa 422.0108 v čele mikulášskeho vlaku
 


Článok a fotografie: KHT

TOPlist