Mikulášske jazdy po zvolenských spojkách

   V utorok 5.12.2006 sa železničný trojuholník pod zvolenským zámkom opäť raz ponoril do obláčikov pary a vône dymu. Členovia Klubu historickej techniky pri Rušňovom depe Zvolen pripravili pre deti zo zvolenského okresu mimoriadne mikulášske jazdy parným vlakom po zvolenských spojkách.

   Historickou vlakovou súpravou ťahanou parným rušňom 422.0108 sa v sprievode pani učiteliek a vychovávateliek prišli povoziť deti zo škôlok a základných škôl z okresu Zvolen a Žiar nad Hronom. Z jazdy parným vláčikom sa tento rok mohli tešiť aj malí pacienti Rehabilitačného ústavu Marína v Kováčovej, pre ktoré KHT zabezpečilo autobus, ktorý deti na zvolenskú železničnú stanicu priviezol a po skončení jazdy zase ich zase zaviezol späť na Kováčovú.

   Začiatok jazdy parného vlaku bol na osobnej železničnej stanici vo Zvolene. Tu deti bezpečne nastúpili a keď nadišiel čas odchodu parný vlak sa pohol smerom na nákladnú stanicu. Po krátkej prestávke vlak pokračoval na Zvolen – mesto, kde opäť chvíľku stál a následne sa vrátil na osobnú železničnú stanicu, kde bol koniec jazdy. Počas jazdy prechádzal historickou vlakovou súpravou Mikuláš s čertom, Snehulienkou a anjelom a všetci spoločne rozdávali deťom mikulášske balíčky. Balíčky boli pripravené väčšinou s pomocou rodičov priamo v školách a škôlkach, ale 60 balíčkov pripravili za pomoci partnerov aj členovia KHT. Balíčky od KHT boli venované deťom z Rehabilitačného ústavu Marína.

   Nakoľko prejazd zvolenskými spojkami obnáša prejsť dve úvrate, na druhom konci historického vlaku bol činný motorový vozeň M131.1053. Po návrate vlaku na osobnú železničnú stanicu tu vlak chvíľu pobudol a znovu sa vydal na okružnú jazdu s ďalšími deťmi. Spolu boli štyri mikulášske vlaky.

   Ako vlani, tak aj tento rok, mikulášske vlaky boli prístupné zadarmo, bol to darček členov KHT pre najmenších obdivovateľov čara a krásy parných strojov.

   Toto pekné podujatie by nevzniklo bez nezištnej pomoci partnerov KHT: Trium v.o.s., Železnice Slovenskej republiky, Nestlé Slovensko, Metro, Kaufland, Hypernova, VLAKY.NET, GPM VOZ s.r.o., SLOVAKIAprint s.r.o., mesto Zvolen, Kaviareň a reštaurácia Centrál Tisovec. Za nezištnú pomoc členovia KHT vyjadrujú úprimné poďakovanie.

 
   Fotogaléria:
M 131.1053 v čele prvého vlaku M 131.1053 po návrate prvého vlaku 422.0108 v oblakoch dymu
     
Spoločná fotka pri 422.0108 422.0108 pod zvolenským zámkom M 131.1053 pohľad zdola
     
Návšteva pána primátora Realizačný tím
 


Článok a fotogafie: KHT

TOPlist