Na Levický jarmok parným vlakom ako za starých čias

   V sobotu 21.10.2006 sa na trati Zvolen – Levice po mnohých rokoch objavil historický vlak v čele s parnou mašinkou. Parný vlak v čele s "Malým Býčkom" 422.0108 sa tu objavil pri príležitosti 110. výročia železničnej trate Levice – Hronská Dúbrava (kedysi Hronská Breznica) a konania jarmoku v Leviciach.

   V skorých ranných hodinách sa parou vykúrená historická vlaková súprava vydala z prvého nástupišťa zvolenskej osobnej železničnej stanice na takmer trojhodinovú cestu do Levíc. Ako postupne vláčik zastavoval v staniciach, priberal cestujúcich a pri príchode do Levíc v ňom už panovala celkom veselá a hlasná vrava. Na konci súpravy bol klasicky zaradený bufetový vozeň CDLm, kde sa okrem nápojov, či ľahkého jedla predávali aj spomienkové predmety so železničnou tematikou.

   Po príchode do Levíc cestujúci vystúpili a vybrali sa ulicami mesta navštíviť jarmok. Posádka historického vlaku zatiaľ doplnila do parnej mašinky uhlie aj vodu, prebehlo preposunovanie súpravy, takže keď sa možno i mladým burčiakom či vínom posilnení cestujúci vrátili z jarmoku a nadišiel čas 15:30, parný vlak sa pohol na cestu späť.

   Po dlhom zapískaní, prvých odfukoch 104-ročného "Malého Býčka" sa o chvíľu parný vlak stratil v oblakoch pary. Len príjemná vôňa vlhkej pary pomiešanej so spáleným čiernym uhlím ešte chvíľu v stanici pripomínala romantickú atmosféru cestovania vlakom za starých čias.

   Skúsený kurič trúsil lopatky uhlia po celej peci a nedovolil ručičke tlakomera pary v kotli klesnúť pod 11 atmosfér. Túto v uvarenej vode ukrytú silu hravo využil skúsený rušňovodič a parný vlak sa rýchlo večerným údolím Hrona blížil domov pod Zvolenský zámok.

   Po príchode do rušňového depa, odstavení historických vagónikov sa "Malý Býček" vrátil na svoje miesto do rotundy depa, kde mu jeho posádka doplnila pomaly do kotla vodu a upravila oheň na rošte. Oheň v peci pomaly vyhasol, voda v kotli ochladla a parný rušeň takto v tichosti bude čakať, kým opäť iskra zápalky nezažne ohník v jeho peci, ktorý zohreje jeho staré údy, vyrobí potrebnú paru a mašinka bude opäť jazdiť a rozdávať radosť všetkým, ktorí ju majú radi.

 
   Fotogaléria:
Parný vlak v Novej Bani Dopĺňanie vody do parného rušňa v Novej Bani
 


Článok a fotografie: KHT

TOPlist