Žilinské spojky

   Počas víkendu 7. - 8. októbra 2006 sa na objednávku Klubu železničných cestovateľov uskutočnila mimoriadna nostalgická jazda motorového vozňa M 131.1053 a prívesného vozňa CDLm na trase Zvolen – Žilina a späť. Toto dvojdňové podujatie však bolo zvláštne tým, že historická súprava nechodila len po bežne osobnými vlakmi využívaných koľajach, ale zavítala i na rôzne spojkové a vlečkové koľaje a to v železničných uzloch Zvolen, Žilina a Vrútky.

   Po úspešnom obídení železničného trojuholníka pod zvolenským zámkom, zdolaní náročnej horskej trate cez Kremnické vrchy, prejdení spojok a variantných trás v železničnom uzle Žilina sa historický vláčik vrátil do Martina. Zatiaľ čo personál odstavoval historickú súpravu, účastníci výletu sa presunuli do objektu Domova mládeže Strednej priemyselnej školy strojníckej v Martine, kde sa ubytovali a po náročnom dni posilnili teplou večerou. Po večeri sa konalo posedenie účastníkov výletu v spoločenskej miestnosti s premietaním filmov dokumentujúcich históriu železnice na Strednom Slovensku.

   Zaujímavé podujatie pokračovalo v nedeľu ráno odchodom historickej súpravy do Vrútok. Tu vláčik opäť pochodil po bežne nevyužívaných vlečkových koľajach a spojkách. Krátke zastavenie nasledovalo vo Výhrevni Vrútky, kde si účastníci výletu prezreli expozíciu tohto regionálneho železničného múzea.

   Z Vrútok sa historická motorová súprava vrátila opäť cez Kremnicu do Zvolena. Cestujúci vystúpili vo Zvolene na osobnej stanici, historická súprava zašla na svoje miesto v areáli Rušňového depa, rušňovodič jemne nadvihol a pootočil plynovú páku, spaľovací motor T 301 sa zastavil a zaujímavá a vydarená akcia sa úspešne skončila.

 
   Fotogaléria:
M 131.1053, tunel Hrenca I M 131.1053, odbočka Dolná Štubňa M 131.1053, Strečno
     
M 131.1053, Strečno Nedokončená ŽST Teplička M 131.1053, hradlo Kremenisko
     
M 131.1053, bývalé hradlo Peklo M 131.1053, vlečka vo Vrútkach
 


Článok a fotografie: KHT

TOPlist